+36 70/340 7731 | info@fejlesszvelem.hu

AKTUÁLIS AJÁNLATUNK

Mikulás Zsákbamacska Csomag rendelés leadása: november 27-ig (szerda) 
Részletekért klikk >>>IDE<<<!

 

NOVEMBERI PROMÓCIÓ:

Minél többet vásárolsz, annál nagyobb kedvezményt kapsz:
15.000 Ft felett 10% kedvezmény (Kuponkód: NOV10K)
20.000 Ft felett 15% kedvezmény (Kuponkód: NOV15K)
30.000 Ft felett 20% kedvezmény (Kuponkód: NOV20K)
Extra bónusz: 20.000Ft felett INGYENES SZÁLLÍTÁS csomagpontokra
*Fixáras termékekre a kupon nem váltható be.

Térorientáció

Térorientáció

Téri orientáció, térbeli tájékozódás

De miért is olyan fontos ez?

Az iskolaérettség egyik kritériuma, hogy gyermekünk képes legyen síkban és térben elhelyezni magát és a különböző tárgyakat.

2024.07.22 19:36 Őzse-Krajcsi Beáta

Téri orientáció, térbeli tájékozódás

„Az utca végén jobbra fordulunk” – szerintem ez a mondat mindenkinek ismerős lehet. Ahhoz, hogy gyermekünk tisztában legyen ennek a mondatnak a jelentésével meg kell tanítani neki az irányokat. Ugyan olyan tanulást igényel, mint a számok vagy a betűk ismerete. Kora gyermekkorban szerzett mozgásos tapasztalataink az egész későbbi élet szempontjából meghatározók. A térészlelés kialakulása szoros kapcsolatban áll a mozgásfejlődéssel és a testséma, vagyis a saját testünkről szerzett ismeretek tudatosságának kialakulásával. A térbeli tájékozódás azon képességünk, melynek segítségével a háromdimenziós térben képesek vagyunk a saját pozíciónkat értelmezni és a mozgásunkat ennek megfelelően szabályozni.

Óvodáskor végére az alapvető irányok - jobbra, balra, előtte, mögötte - ismeretén túl tisztában kell lenni a térbeli tájékozódás további fogalmaival is, mint például alatt-fölött, lent-fent, kint-bent, kívül-belül, elé-közé-mögé, rá, és ezek ragozott formáinak értelmezésével (pl. jobbról, lejjebb, mellette, rajta). Mindez előfeltétele az olyan térérzékelésnek, melyben már nem a gyermek áll a tér origójában, hanem saját magától függetlenül is értelmezni tudja azt: „Julcsinak a jobb kezében alma van, a bal kezével a biciklijét fogja.”

De miért is olyan fontos ez? Az iskolaérettség egyik kritériuma, hogy gyermekünk képes legyen megkülönböztetni a jobb és bal oldalt, térben és síkban el tudjon helyezni tárgyakat vagy éppen saját magát, és tisztában legyen a már előbb említett fogalmakkal, úgy mint az alatt, fölött, mellett, között stb. Az iskolai életben használt utasításokban gyakran szerepelnek a fent, lent, alá, mögé, fölé, mellé szavak. Például "Írd fel a jobb felső sarokba a nevedet! Ez a betű a középső és a felső utcában lakik." Ahhoz, hogy gyermekünk ezeket az utasításokat teljesíteni tudja, megfelelő térészleléssel, differenciált iránymegkülönböztetéssel kell rendelkeznie.

Az alábbi játékainkat bátran ajánljuk a térbeli tájékozódás fejlesztésére.

(Felhasznált irodalom: Sikné Kicsrejám Edit gyógypedagógus - A mozgás szerepe a képességek fejlesztésében)

 

 

 

Webáruház készítés